Jesień w bibliotece ZS im. JP II w Brzostku

Odsłony: 192

 

Jesień  to dla naszej biblioteki czas obfitujący  w liczne wydarzenia. Jednym z ważniejszych, które obchodziliśmy w tym roku były jej  60. urodziny. Z tej okazji, włączając się jednocześnie w obchody Jubileuszu Szkoły, przygotowałyśmy wystawę ścienną  przedstawiającą  historię powstania szkoły i jej kolejne jubileusze oraz  wystawę kronik szkolnych od 1958 r. do 2018r., dzięki której zaproszeni goście, absolwenci i byli pracownicy mogli  oddać się wspomnieniom z lat szkolnych, co stanowiło okazję  do wspólnych rozmów oraz  pamiątkowych  wpisów.

Tradycyjnie, w październiku,  obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tym razem pod hasłem „Książka to przyszłość”, w ramach którego przeprowadziłyśmy szereg działań mających na celu popularyzowanie czytelnictwa, w tym wystawę  „Dobra książka na jesienne, długie wieczory” prezentującą najbardziej poczytne tytuły  zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz  liczne konkursy – zarówno czytelnicze ( najlepszy czytelnik miesiąca i najlepsza klasa w czytelnictwie), jak i tematyczne -  V dyktando mające na celu  wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii 2018 oraz  II test wiedzy o regionie adresowany do wszystkich uczniów będących  miłośnikami  ziemi brzosteckiej.

Listopad rozpoczęłyśmy  od włączenia się w organizację Światowego Dnia Gier Planszowych, w czasie którego nie zabrakło dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.  Uczniowie rywalizowali ze sobą w rozgrywkach szachowych,  grach logiczno –losowych oraz  zręcznościowych, wykazując się przy tym sprytem, zręcznością, a przede wszystkim  świeżością umysłu.

 

Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowałyśmy wystawę, do której wykorzystałyśmy materiały edukacyjne „W drodze do niepodległości” oraz plansze nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezentujące  najważniejsze wydarzenia oraz sylwetki wybitnych Polaków, które zostały opracowane przez  PERN S.A. przy współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Bankiem Pocztowym S.A. i Archiwum Akt Nowych.

Niepodległościowy wystrój biblioteki stał się tłem spotkania z pieśnią patriotyczną. Zaproszeni goście – dyrektor szkoły oraz  nauczyciele wraz z uczniami poprzez  wspólny śpiew pieśni patriotycznych, takich jak: „Ej dziewczyno , ej niebogo”, „Ostatni mazur”, „O mój rozmarynie”, „Orlątko” , „ Piechota”, ”Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko , wojenko” oddali hołd Polakom walczącym za naszą Ojczyznę. Występ wokalny stanowił okazję do zapoznania się z genezą prezentowanych utworów. Dopełnieniem spotkania była prezentacja multimedialna, która przedstawiała obrazy z tamtych lat. Mamy nadzieję, że wspólny śpiew rozbudził uczucie patriotyzmu i  dumy z przynależności do kraju, który ma piękną choć bolesną historię.

Podejmowane przez nas  działania  stanowią potwierdzenie tezy, że współczesna biblioteka to miejsce tętniące życiem,  widoczne w szkole, w którym odbywa się  wiele ciekawych zajęć, spotkań, imprez i konkursów wzbudzających w uczniach ciekawość świata.

Teresa Młyniec i Joanna Betlej