"Dziewczynka z zapałkami"

Odsłony: 340

Jak co roku, również i w tym, dnia 20.12.2018 o godzinie 13:00 odbyła się szkolna wigilia w której udział wzięli nauczyciele, rodzice i administracja szkoły. Klasa III TŁ pod opieką wychowawcy Pani Margarety Stelmach przygotowała montaż słowno - muzyczny na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka z zapałkami".

Jest to historia małej dziewczynki, która w ostatni wieczór przed wigilią bosa, głodna  i zmarznięta na ulicy swojego miasta, bezowocnie próbowała sprzedać choćby jedną wiązkę zapałek. Jednak, żaden z przechodniów nie był zainteresowany zmarzniętym i głodnym dzieckiem, każdy w natłoku ostatnich przygotowań udaje się do domu. Zrezygnowana i zniechęcona dalszą pracą znajduje cichy kąt, gdzie osiada w celu ogrzania zziębniętego ciała. Towarzyszem, opiekunem i przewodnikiem dziewczynki w trakcie trwania całego spektaklu jest anioł który ukazuje blaski i cienie dzisiejszego rodzinnego życia. Na końcu mała dziewczynka umiera a jej anioł stróż do końca przy niej trwa. Historia ta to bardzo wzruszająca opowieść która przenosi nas  z krainy baśni w dzisiejsze czasy i pokazuje odzwierciedlenie tej baśni w dzisiejszym życiu, podejście dorosłych i młodzieży do całej magii świąt Bożego Narodzenia. Przewodnim hasłem niniejszego montażu były słowa:

Wyżej wymieniony montaż słowno - muzycznym został wzbogacony następującymi kolędami: "Cicha noc", "Jezu Malusieńki" oraz "Wśród nocnej ciszy" zostały one wykonane przez zespół muzyczny naszej szkoły oraz uczennice klasy III TŁ ostania piosenka kończąca całą opowieść to ”Dziewczynka  z zapałkami" Moniki Borys.

Margareta Stelmach